string(3) "cms" Kuidas puhastada espressomasinat - Malongo Kohvisõprade Klubi

Kui pesumasinat soovitatakse katlakivi eest kaitsta peaaegu igas õhtuses telereklaamis, siis väiksemad kodumasinad kipuvad tihti ununema. Samas lühendab rauarikas vesi ka kohvimasina ja veekeetja eluiga. Ennekõike halvendab kohvimasina põhja settinud katlakivi joogi maitset.

Kui sageli kodumasinaid katlakivieemaldajaga töödelda, sõltub elukohast, täpsemalt sealse vee raua- ja lubisoolade sisaldusest. Üldiselt tuleks kohvimasinat katlakivieemaldajaga töödelda  iga 200  kohvikeedukorra järel.

Kõik Eestis müüdavad katlakivieemaldajad sisaldavad suuremas või väiksemas kontsentratsioonis happeid (maleiinhapet, sulfamiinhapet jms).

Miks on katlakivi halb?

Kare vesi inimese tervisele ohtu ei kujuta (rauarikka veega pestes muutuvad vaid hambad pruunikaks ja juuksed tuhmiks), kuid lüheneb kuumutusseadmete eluiga.

Lisaks kõigele on katlakivi soojusisolaator. Seetõttu suurendab boilerite, pesumasinate ja nõudepesumasinate kuumutusspiraalidele või soojusvaheti plaatidele tekkinud katlakivi ka elektriarvet: 1 mm paksune katlakivikiht tõstab energiatarvet vee kuumutamisel 10 protsenti, 1 cm paksune kiht juba 50 protsenti.

Kuidas katlakivi ennetada?

Kasutada tuleks kas rauafiltreid või spetsiaalset pöördosmoosi-veepuhastussüsteemi. Viimane on kõige efektiivsem  meetod koduse joogi- ja tarbevee puhastamiseks, kuid on samas kõige kallim. Pöördosmoosifilter peab vastu poolest aastast aastani ja maksab alates 200-st eurost.

Kohvi tuleks valmistada alati filtreeritud veest, seda juba selleks, et tagada puhas, rikkumatu kohvi maitse. Tänapäevased espressomasinad juba omavad sisseehitatud filtreid, neid tuleb aeg-ajalt vahetada. Zinzino, Rombouts ja Malongo espressomasinatele sobivaid filtreid müüvad kõik suuremad kaubandusketid ja elektroonikapoed (Maxima, Selver, Prisma, Euronics jpt.) Vahetatav filter B100-25 Maxfor AQUAPHOR®  puhastab sama hästi, kuid maksab vähem kui tehase poolt soovitatud Brita Maxtra. 


Aquaphor_Maxfor

Kohvimasin puhtaks koduste vahenditega

Lisaks veefiltri vahetusele tuleb kohvimasinat iga kahesaja tassi kohvi valmistamise järel töödelda katlakivieemaldusvahendiga. Iga espressomasinaid valmistav firma on selleks puhuks välja töötanud kas oma vedelikud või puhastustabletid, mis paraku on kanged kemikaalid ja hinnalt üpris soolased. Õnneks on olemas ka käepärased looduslikud ja hinnalt sõbralikud lahendused.

Kui katlakivieemaldit pole käepärast või kardad, et kange kemikaal rikub joogi maitse, lase vähemalt kord kuus kohvimasinast läbi söögisoodalahust (1 spl soodat 1 liitri vee kohta) ja seejärel maksimumkogus puhast vett. Kui masin jääb pärast soodaga töötlemist hoolikalt loputamata, tekib järgnevas tsüklis happe ja leelise reageerimise tulemusena ohtrasti süsihappegaasi.

Järgmisena pane mahutisse parajalt hapu sidrunhappelahus, lase see masinast läbi, selle järel loputa masinat ühe-kahe tsükli puhta veega. Söögisooda eemaldab tõhusalt kõik kohvipulbrist sadestunud rasvajäägid ning hapu lahus lahustab katlakivi. Tulemuseks on puhas kohvimasin ning sa saad jälle nautida perfektset kohvi! 

Kui su masin on jälle puhas, siis miks mitte tegeleda millegi tõeliselt silma rõõmustavaga? Siinkohal leiad mõned ideed, vajutades: SIIA